Kiedy mówisz, powtarzasz jedynie to, co już wiesz. Gdy zaś słuchasz, masz szansę nauczyć się czegoś nowego.- Dalajlama

W dniach 5 – 9 listopada odbył się w naszej szkole Tydzień Patriotyczny przeznaczony dla klas starszych szkoły podstawowej i gimnazjum. Chętni uczniowie próbowali swych sił w konkursie ogólnej wiedzy o Polsce. Zwycięzcą został Dariusz Dec z klasy III a gimnazjum, II miejsce zajął Patryk Chmiel z 8a, a III Szymon Kamiński z 8b. Dla tych uczniów, którzy czują się mocniejsi z przedmiotów artystycznych, zorganizowany został konkurs plastyczny pod hasłem „Polskie osiągnięcia i wynalazki z II połowy XIX wieku i okresu międzywojennego”. Spośród prac, które można było oglądać na wystawie na korytarzu szkolnym, wybrano trzy najciekawsze. Były to rysunki samolotu PZL 37 „Łoś” autorstwa Szymona Łukarskiego z klasy 7a, pociągu „Luxtorpeda” Seweryna Pydy z 6a oraz wynalazku Ignacego Łukasiewicza - lampy naftowej, który uwieczniła Julia Maczuga z klasy 6b. Dnia 6 listopada uczniowie naszej szkoły udali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej na spotkanie z pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej p. Zenonem Fajgerem, który ku zaskoczeniu młodzieży zaprosił wszystkich do historycznych gier planszowych.

Najwięcej zainteresowania wzbudziła gra „Bitwa o Anglię”, w której uczniowie wcielili się w role słynnych pilotów z dywizjonu 303. W tym roku obchodziliśmy 100 rocznicę odzyskania niepodległości, dlatego nie mogło zabraknąć odniesienia do tego wydarzenia. Młodzież obejrzała wystawę „Ojcowie Niepodległości” przedstawiającą sylwetki twórców Polski niepodległej z krótką notą biograficzną. Aby przypomnieć postacie wybitnych Polaków, a nieco zapomnianych, uczniowie z klasy 7b przygotowali i przedstawili społeczności szkolnej prezentację multimedialną dotyczącą profesora Jana Czochralskiego, bez którego współczesna elektronika by nie istniała. Na koniec należy wspomnieć o wycieczce rowerowej klas szóstych do Kosiny, która odbyła się w cieplejsze dni październikowe.  Celem naszej wyprawy było miejsce narodzin płk. Lisa – Kuli, na którym obecnie znajduje się pamiątkowy obelisk.

Copyright © 2019 Publiczne Gimnazjum nr 2 w Łańcucie Rights Reserved.