Kiedy mówisz, powtarzasz jedynie to, co już wiesz. Gdy zaś słuchasz, masz szansę nauczyć się czegoś nowego.- Dalajlama

Godziny otwarcia :

Poniedziałek   7.50 – 15.30

Wtorek             7.50 – 12.30

Środa                7.30 – 12.45     Koło Przyjaciół Biblioteki (12.45 – 13.30)

Czwartek          7.50 – 13.30

Piątek                8.30 – 13.30

Nauczyciel bibliotekarz – Lucyna Hanus

Biblioteka szkolna mieści się w sali nr 60. Księgozbiór, obejmujący lektury i książki popularnonaukowe, liczy 1560 woluminów. Działalność edukacyjna biblioteki polega na realizacji programu przysposobienia czytelniczego i informacyjnego dostosowanego do poszczególnych etapów edukacji  uczniów naszej szkoły.

Główne cele pracy biblioteki:

• przygotowanie uczniów do samodzielnego wyszukiwania informacji, samokształcenia oraz korzystania z różnego rodzaju zbiorów bibliotecznych,
  • wspieranie realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych szkoły,
  • wprowadzenie komputerowej bazy księgozbioru,
  • rozwijanie kreatywności uczniów,
  • rozbudzanie i rozwijanie potrzeb czytelniczych uczniów,
  • promowanie czytelnictwa.

Stałe formy pracy biblioteki szkolnej:

• lekcje biblioteczne,
  • akcja ,, Podaruj książkę”,
  • Koło Przyjaciół Biblioteki,
  • konkursy czytelnicze,
  • Pasowanie na Czytelnika,
  • gazetka ,,Warto przeczytać”,
  • akcja ,,Dzień Trzynastego-Dniem Czytania Głośnego”,
  • udział w innowacji pedagogicznej ,,Czytam, bo lubię…”

Koło Przyjaciół Biblioteki

Uczniowie współpracujący z biblioteką szkolną poszerzają wiedzę o książce, rozwijają swoje zdolności i zainteresowania czytelnicze oraz nabierają praktycznych umiejętności z zakresu prac biblioteczno-technicznych.

Podczas zajęć realizowane są następujące zadania:

• poznanie legend związanych z miejscowościami z najbliższej okolicy,
  • głośne czytanie książek najmłodszym uczniom w szkole,
  • przygotowywanie do konkursów czytelniczych,
  • pomoc w przygotowywaniu imprez bibliotecznych,
  • poznanie warsztatu informacyjnego biblioteki (księgozbioru podręcznego, katalogów),
  • konserwacja księgozbioru,
  • dbanie o estetykę biblioteki.

REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

1. Z biblioteki szkolnej mogą korzystać wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły.
  2. Każdy czytelnik powinien zaznajomić się z regulaminem biblioteki i godzinami jej otwarcia.
  3. Korzystanie z biblioteki jest bezpłatne.
  4. Czytelnicy zobowiązani są do dbałości o wypożyczone materiały.
  5. Jednorazowo można wypożyczyć dwie książki na okres trzech tygodni. W uzasadnionych przypadkach można przedłużyć termin zwrotu wypożyczonych książek.
  6. Czytelnik może prosić o zarezerwowanie potrzebnej mu pozycji.
  7. W uzasadnionych przypadkach bibliotekarz może zażądać zwrotu książek przed upływem określonego terminu.
  8. W przypadku zniszczenia lub zgubienia książki czy innych materiałów, czytelnik zobowiązany jest zwrócić taką samą pozycję lub inną wskazaną przez bibliotekarza.
  9. Wszystkie wypożyczone materiały ( książki, czasopisma) powinny być zwróconena 3 tygodnie przed zakończeniem roku szkolnego.
  10. Czytelnicy opuszczający szkołę (pracownicy, uczniowie) zobowiązani są do przedstawienia w sekretariacie szkoły zaświadczenia potwierdzającego zwrot materiałów wypożyczonych z biblioteki.

Copyright © 2019 Publiczne Gimnazjum nr 2 w Łańcucie Rights Reserved.