Tydzień ekologiczny

„Lepiej częściowo mieć rację, niż całkowicie się mylić" - Warren Buffet

Od 16 do 20 maja w naszym gimnazjum trwał tydzień ekologiczny. Główną atrakcją było zagospodarowanie przestrzeni przy wejściu na obiekt szkolny w ramach projektu edukacyjnego z biologii i wychowania fizycznego. Pod okiem nauczycielek pani Danuty Duliban i Mai Skoczylak uczniowie przygotowywali plan obsadzenia zielenią wyznaczonego terenu. Spośród wielu propozycji wybrano najciekawszy projekt ogrodu i rozpoczęto realizację zadania. Z funduszy zebranych przez uczniów dokonano zakupu niezbędnych materiałów i roślin, którymi obsadzono przygotowany wcześniej pod uprawę obszar. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem, umiejętnością współpracy w grupie, pomysłowością i pracowitością. Efektem wspólnej pracy jest ciekawie zagospodarowany przyszkolny ogród.

16 maja  gościliśmy w naszej szkole panią Mariolę Garczyńską – doktora nauk rolniczych w zakresie zootechniki na Uniwersytecie Rzeszowskim. Spotkanie miało na celu propagowanie postaw proekologicznych wśród uczniów. Pierwszoklasiści wysłuchali niezwykle ciekawej prelekcji na temat wermikompostowania przy zastosowaniu specjalnych gatunków dżdżownic. Mieli okazję również nauczyć się zakładania skrzynek ekologicznych.

17 maja chętni uczniowie wzięli udział w wycieczce do Zoo w Zamościu. Uczestniczyli w lekcji dotyczącej problemu „Czy Zoo to więzienie czy azyl dla zwierząt?”. Następnie zwiedzili całe Zoo z przewodnikiem a w motylarni mieli okazję obserwować proces  przepoczwarzania motyli. Największym zainteresowaniem cieszyły się małpy i niedźwiedź brunatny.

18 maja zaprezentowano wystawę zatytułowaną „Ewolucja naczelnych”. Wystawa prezentowała gatunki praludzi od Australopiteka do Człowieka rozumnego w naturalnych rozmiarach. Każdy przedstawiciel został opatrzony w informację poszerzającą wiedzę z zakresu antropogenezy.

19 maja odbył się konkurs pod hasłem „Tajemnice ludzkiego ciała”. Dwoje przedstawicieli z każdej klasy pisało test z zakresu anatomii i fizjologii człowieka. Nagrodą w konkursie były słodkie upominki i ocena z biologii. Najlepsi okazali się: Wiktor Zając i Jan Sobuś.
Ponadto klasa Ib propagowała zdrowe odżywianie wykonując pyszne sałatki owocowe i warzywne. Uczniowie wykazali się ogromną pomysłowością i chęcią wspólnego działania.