Od 13 do 20 grudnia w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Języków Obcych. W tych dniach na uczniów czekało wiele atrakcji.
   We wszystkich grupach językowych zostały przeprowadzone lekcje kulturalne o obchodach Bożego Narodzenia w krajach języków nauczanych w naszym gimnazjum. Można było poznać zwyczaje brytyjskie, amerykańskie, niemieckie, hiszpańskie, włoskie, francuskie, rosyjskie, nauczyć się typowego dla tych świąt słownictwa, kolęd i piosenek świątecznych.
   Każdy, kto czuje się artystą, mógł wziąć udział w konkursie na własnoręcznie wykonaną kartkę świąteczną, pod warunkiem, że życzenia złożył w języku obcym. Najpiękniej życzyły nam Wesołych Świąt Dominika Kot, Karolina Buszta i Anita Kot.

W piątek na długiej przerwie odbył się quiz ze znajomości słownictwa i zwyczajów  świątecznych w krajach anglojęzycznych. Ci, którzy dobrze rozwiązali wylosowane zadanie, otrzymywali pierniczki upieczone przez koleżanki prowadzące konkurs.
   W poniedziałek przyszedł czas na „Christmas test” sprawdzający umiejętność czytania ze zrozumieniem. Jako zadanie posłużył fragment "Opowieści wigilijnej" Karola Dickensa. Oprócz niej uczestnicy testu musieli wykazać się wiedzą na temat obchodów Świąt Bożego Narodzenia w krajach anglojęzycznych. Najlepszym z najlepszych w tej dziedzinie okazał się Wojciech Wołkowicz.
   Kulminacyjnym punktem Tygodnia Języków Obcych był wtorek. W ten dzień wszyscy, którzy byli przebrani w kostium  w bożonarodzeniowych barwach lub za  postać kojarzącą się ze świętami, nie byli pytani na lekcjach, a także mogli zostać nagrodzeni za najlepszy strój. Największą kreatywnością wykazali się Gracjan Kuca, Paweł Potęga, Kasia Jękot, Julia Stąpor, Marcelina Flejszar, Julia Babiarz i Jacek Sroczyk.
   Kreatywność była też potrzebna klasowym drużynom piekącym i ozdabiającym pierniki. Powstały prawdziwe dzieła sztuki, nie tylko dwu- ale i trójwymiarowe. Zwycięska ekipa z klasy 2c „zbudowała” piernikowy domek. Chciałam przypomnieć, że to nie ich pierwszy kulinarny sukces.
W zeszłym roku zdobyli oni tytuł szkolnego Masterchefa. Piernikowy zapach towarzyszył nam przez kilka godzin i przypominał, że święta tuż- tuż. Przez cały tydzień przypominały też o nich świąteczne dekoracje, gazetki o świętach w krajach nauczanych języków oraz żarty na szkolnych korytarzach.
   Na szóstej i siódmej lekcji zebraliśmy się wszyscy w sali gimnastycznej, aby wysłuchać prezentacji w językach obcych o obchodach Bożego Narodzenia i Nowego Roku w różnych krajach, obejrzeć zdjęcia tych państw w świątecznej krasie, zaśpiewać kolędy i świąteczne piosenki, nagrodzić zwycięzców konkursów. Zabrzmiały między innymi „Stille Nacht, heilige Nacht”, „Alle Jahre wieder”, „Filiz Navidad”, „Hoy es Navidad” „Новый год”, „Last Christmas”, „Mistletoe and wine”.
   Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali opowiadania naszego gościa specjalnego – pani Świetłany Jurkowskiej, Prezesa Związku Repatriantów RP na Podkarpaciu. Opowiedziała ona, jak wyglądało życie Polaków deportowanych do Kazachstanu, jak skromnie i w ukryciu obchodzili oni święta, o przywiązaniu do polskiej kultury i wartości. Zadeklamowała ona również po rosyjsku wiersz o Nowym Roku, którego uczyła się w szkole. Uczniowie dowiedzieli się, że w krajach Związku Radzieckiego nie obchodziło się Bożego Narodzenia, tylko Nowy Rok, a prezentów nie przynosił Święty Mikołaj tylko Дед Мороз (Dziadek Mróz) i jego wnuczka Снегурочка (Śnieżynka).