foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Kiedy mówisz, powtarzasz jedynie to, co już wiesz. Gdy zaś słuchasz, masz szansę nauczyć się czegoś nowego.- Dalajlama

Publiczne Gimnazjum nr 2

w Łańcucie, ul. Kochanowskiego 6, 37-100 Łańcut

   7 czerwca klasa IIb gimnazjum,  uczestniczyła wraz z nauczycielem zajęć artystycznych i wychowawczynią, w dwóch wystawach Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie. Staramy się systematycznie bywać w instytucjach kulturalnych i  rozwijać wiedzę zdobytą w ławce szkolnej.
   Pierwsza wystawa - „Na co dzień i od święta”, gdzie prezentowane są ubiory codzienne jak i stroje świąteczne, noszone  na wsi pod koniec XIX i na początku XX w. przez Rzeszowiaków, Lasowiaków i Pogórzan. Na ekspozycji widoczne jest bogactwo stroju ludowego i kunszt ludowych wytwórców, które mogą stać się inspiracją w przenoszeniu wzorów i motywów do współczesnego rzemiosła artystycznego.

Na wystawie oprócz elementów odzieży znalazły się eksponaty etnograficzne ilustrujące temat pozyskiwania surowca, techniki zdobienia elementów stroju, a także przedmioty związane z dbałością o wygląd. Wszystkie elementy strojów, eksponaty etnograficzne oraz zdjęcia archiwalne pochodzą ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie. Ekspozycja została przygotowana w 35 rocznicę śmierci patrona Muzeum – Franciszka Kotuli.
   Druga wystawa "Bijcie w kotły, w trąby grajcie…” jest częścią realizowanego projektu „Muzyczne Podkarpacie. Badania terenowe” i stanowi ukoronowanie tegorocznych działań w zakresie dokumentacji działalności amatorskich zespołów muzycznych na terenie Podkarpacia. Historia działalności orkiestr jest doskonałym dowodem trwania tradycji narodowych przejawiających się nie tylko w muzyce ludowej, która w przypadku orkiestr dętych staje się zarówno źródłem inspiracji, jak i kultywowana  w postaci bezpośrednich aranżacji na orkiestrę z zachowaniem oryginalnego brzmienia. Z tej przyczyny  orkiestry dęte wypierają z przestrzeni społecznej tradycyjne zespoły muzyczne, z powodzeniem zajmując ich miejsce, czego przykładem jest udział orkiestr dętych niemalże w całej przestrzeni związanej zarówno z obrzędowością jak i obchodami świąt patriotycznych oraz lokalnych imprez społecznych i rodzinnych.  Właśnie ten aspekt dot. problematyki działalności orkiestr dętych jest przedmiotem nin. wystawy.

Copyright © 2019 Publiczne Gimnazjum nr 2 w Łańcucie Rights Reserved.